- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 8,180.00 lbf |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695814 |
| Static Load Rating [Max] | 5,850.00 lbf |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 0.904 LB |
| EAN or UPC | 7316576649882 |

