- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 36400 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | Medium |
| icNumber | 7695814 |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| O.D. | 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 7316576649875 |

