- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 8,480.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 6,300.00 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 72 |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695829 |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.992 LB |
| EAN or UPC | 7316576649912 |

