- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 1.38 in, 35 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 72 |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695930 |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316577610195 |

