- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 1.38 in, 35 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 72 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695930 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.625 LB |
| EAN or UPC | 7316577610195 |

