- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 70200 lbf |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695987 |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 2.95 in, 75 mm |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 7316576633560 |

