- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Dynamic Load Rating | 70200 lbf |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Brass |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Static Load Rating [Max] | 60000 lbf |
| Inner Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Series | 7200 |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 0.98 in, 25 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695987 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 2.95 in, 75 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 7316576633560 |

