- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695857 |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316577149893 |

