- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695857 |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316576633591 |

