- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695862 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316570926644 |

