- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| icNumber | 7695862 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7200 |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 13.245 LB |
| EAN or UPC | 7316570926644 |

