- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 52 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 20 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 9500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7706278 |
| Weight | 0.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576633737 |

