- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 17400 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 52 mm |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 9500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 20 mm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7706278 |
| Weight | 0.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576633737 |

