- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Preload Level | Light |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Cage Material | Polyamide |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| icNumber | 7695808 |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316577101853 |

