- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide |
| Preload Level | Light |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695808 |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 0.315 LB |
| EAN or UPC | 7316577101853 |

