- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7695819 |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 32500 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.832 LB |
| EAN or UPC | 7316576633843 |

