- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695819 |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Medium |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 21200 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316577150509 |

