- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Series | 7300 |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| icNumber | 7695819 |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 32500 lbf |
| Cage Material | Brass |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.832 LB |
| EAN or UPC | 7316576633843 |

