- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 21200 lbf |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695819 |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | Medium |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 7316577150509 |

