- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7695833 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Preload Level | Light |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Polyamide |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577150554 |

