- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Light |
| icNumber | 7695833 |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577150554 |

