- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| icNumber | 7695834 |
| Seal Material | None |
| Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Light |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Weight | 2.63 LB |
| EAN or UPC | 7316577089366 |

