- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 1.97 in, 50 mm |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7695834 |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 7000 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.63 LB |
| EAN or UPC | 7316577089366 |

