- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Preload Level | Light |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695843 |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Locating | Retaining Slot |
| O.D. | 120 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Series | 73 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Weight | 3.029 LB |
| EAN or UPC | 7316570691023 |

