- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Plastic |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. | 120 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695843 |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 73 |
| Flush Ground | No |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577611369 |

