- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 150 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695844 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577610225 |

