- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| icNumber | 7695844 |
| I.D. | 70 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577150844 |

