- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695844 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | w/ Smaller Axial Internal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577610225 |

