- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695844 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| O.D. | 150 mm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316577150844 |

