- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Series | 73 |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide |
| icNumber | 7695937 |
| Preload Level | Light |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151193 |

