- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 190 mm |
| icNumber | 7695937 |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 90 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 73 |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151216 |

