- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Outer Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7695937 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151193 |

