- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 1.69 in, 43 mm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695937 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 90 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 73 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577151216 |

