- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| icNumber | 7695841 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Weight | 13.823 LB |
| EAN or UPC | 7316577151278 |

