- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 3.74 in, 95 mm |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | Light |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| icNumber | 7695841 |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Seal Material | None |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 13.823 LB |
| EAN or UPC | 7316577151278 |

