- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695924 |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | Light |
| Contact Angle | 40 Degree |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 8.86 in, 225 mm |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316577655585 |

