- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695924 |
| Outer Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Light |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 8.86 in, 225 mm |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 4.13 in, 105 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.93 in, 49 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.93 in, 49 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 20.318 LB |
| EAN or UPC | 7316577655585 |

