- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7695996 |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316577151360 |

