- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7695996 |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Light |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577610584 |

