- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695996 |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 240 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 110 mm |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316576651014 |

