- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695996 |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Polyamide |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316577151360 |

