- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Dynamic Load Rating | 225000 lbf |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 110 mm |
| Series | 7300 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 240 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695842 |
| Weight | 21.671 LB |
| EAN or UPC | 7316576651021 |

