- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 110 mm |
| Dynamic Load Rating | 225000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 240 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695842 |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 50 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 21.671 LB |
| EAN or UPC | 7316576651021 |

