- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass |
| icNumber | 7695996 |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 24.16 LB |
| EAN or UPC | 7316577610584 |

