- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7300 |
| icNumber | 7695996 |
| I.D. | 110 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 1.97 in, 50 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 240 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 1.97 in, 50 mm |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 21.727 LB |
| EAN or UPC | 7316576651014 |

