- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Width | 1.02 in, 26 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Series | 7200 |
| icNumber | 7695857 |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 3.58 LB |
| EAN or UPC | 7316576633591 |

