- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 170 mm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| I.D. | 95 mm |
| Series | 7200 |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| icNumber | 7695859 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 6.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576650192 |

