- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695859 |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 108000 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 95 mm |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.26 in, 32 mm |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Series | 7200 |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Dynamic Load Rating | 124000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 6.302 LB |
| EAN or UPC | 7316576650192 |

