- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| icNumber | 7695885 |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined Brass |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| Series | 73 |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Guide Type | Rolling Element |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 0.559 LB |
| EAN or UPC | 7316576633768 |

