- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695885 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Series | 73 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | Medium |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.67 in, 17 mm |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316577067968 |

